Vi är ett kreditvärdigt företag enligt Soliditets värderingssystem som baserar sig på en mängd olika beslutsregler. Denna uppgift är alltid aktuell, informationen uppdateras dagligen via Soliditets databas.

Följ oss även här

      

Våra samarbetspartners

 

















Vi stödjer

 



 

 

 

Nu finns ytterligare en avgång på resan den 6-15/5!
Tisdag 21 februari kl.18.00
Plats: Lotus Travel, Kungsgatan 36, 2 trappor, Stockholm 
Föredraget är kostnadsfritt.
Anmälan: event@lotustravel.se
Ange hur många personer ni är, tel.nr och att det gäller föredraget Allt om Trädgård. Får du förhinder ber vi dig att avanmäla senast dagen innan. Vid utebliven avanmälan debiteras 100 kr.  

Lotus Travel presenterar i samarbete med tidningen Allt om Trädgårds chefredaktör Viveka Ljungström läsarresan Trädgård, natur och kultur i Kina med avresor 18-27/4 och 6-15/5. Vi bjuder på vin och lättare tilltugg!

Kort om resan: Resan tar oss till Pekings praktfulla och kejserliga parker, trädgårdar och självklart vandrar vi på den Kinesiska Muren. Vi flyger sedan söderut till provinsen Anhui för att i gryningen vandra i de storslagna och andlöst vackra Gula Bergen. I Anji strövar vi runt i Kinas största bambuskog där scener ur Crouching Tiger, Hidden Dragon spelades in. Vi åker vidare till Hangzhou som av Marco Polo beskrevs som en av de vackraste platserna på jorden för dess skönhet och romantik. Vi avslutar resan i Kinas metropol Shanghai och i China Town gör vi ett besök i den berömda Yuyuan trädgården.


Snabbsökning