Vi är ett kreditvärdigt företag enligt Soliditets värderingssystem som baserar sig på en mängd olika beslutsregler. Denna uppgift är alltid aktuell, informationen uppdateras dagligen via Soliditets databas.

Våra samarbetspartners

 
    
 

Vi stödjer

Hand in hand ECPAT

Kina/490X190px/kina_school_girsl.jpg

Stimulanspaket till svensk skola

Lotus Travel och Rektorsakademien ingår ett strategiskt samarbete med syfte att stimulera svensk skola till ökad kunskap om utvecklingen i vår alltmer globaliserande värld, där Kina kommer att spela en central roll.

Lotus Travel och Rektorsakademien specialkonstruerar studieresor till Kina riktade till lärare, skolledare och skolpolitiker samt till näringslivets representanter som är intresserade av utvecklingen inom svenskt utbildningsväsende.

- I globaliseringens kölvatten ändras kraven från arbetsmarknaden. Skolornas uppdrag att förbereda de unga inför yrkeslivet kräver därför ökad kunskap och förståelse för utvecklingen i den här delen av världen, säger grundare av Rektorsakademien Fredrik Svensson.

Den första resan sker redan i juni, 2009. För att maximera kunskapsöverföringen innehåller resan en noga utvald blandning av skolbesök, inblick i kinesisk kultur, föreläsningar inom såväl befintligt skolsystem som den framtida reformeringen av utbildningssektorn. Programmet avslutas med en workshop där intryck och lärdomar analyseras med fokus på vad som bör beaktas inom utveckling av den svenska skolan. Målsättningen är att hitta vägar till konkret förändring.

- Det är genom upplevelser man skapar förståelse för vad som händer i världen. När människor möts skapas ny kunskap och nya insikter som gynnar alla ur ett globalt utvecklingsperspektiv, säger Elby Drewsen, Lotus Travels grundare och ägare.

Rektorsakademiens vill genom samarbetet med Lotus Travel bidra till en ökad medvetenhet. Omvärlden påverkar skolan mycket mer än för 50 år sedan. En kommande bok av Fredrik Svensson med titeln "I globaliseringens kölvatten" kommer ge skola och näringsliv ytterligare nya tankar om kompetensens och skolans roll i den nya världen.

- Vi måste bort från 50-talsskolan och börja inse att världen snurrar därute. Skola och näringsliv måste gemensamt vara där framtiden växer fram, avslutar Fredrik Svensson Rektorsakademien.

För eventuella frågor och/eller ytterligare information kontakta;

- Lotta Frenssen, VD Lotus Travel 076-8882133
- Fredrik Svensson, Rektorsakademin 070-404110