Våra resenärers berättelser
Våra resenärers berättelser
Tusen tack till våra resenärer som här delar med sig av sina minnen från sina Kinaresor och resor till övriga Asien. Och till er som besöker vår hemsida - trevlig läsning!
Hälsningar
Teamet på Lotus Travel
RESEBERÄTTELSER 2011
Publicerat 2011-12-20
Vi kom hem den 22/10 från vår resa till Kina.
Vilken resa!!!
Vår grupp var på 14 personer och vi blev väldigt sammansvetsade under resan.
När vi landade i Beijing mötte vår guide TINA oss.
TINA är en engagerad, kunnig, välplanerad och omtänksam guide.
Vi kände att vi alltid fick det bästa, oavsett om det gällde, hotell, mat, sevärdheter och hon hade alltid svar på våra frågor.
TINA var så lyhörd, att hon till och med hörde om vi viskade något i bussen!
Att hon var svenska och "känd" efter sina 45 år i Kina, gjorde att vi fick så mycket extra.
Vi tittar på våra filmer, foto, kartor, inköpta böcker och drömmer oss tillbaka till dessa fantastiska dagar med TINA i Kina.
Kina gav oss absolut mersmak och vi hoppas kunna återkomma snart!
Hälsningar Från Oss Alla I Gruppen
Genom
Annika & Jan-Evert Andersson
Publicerat 2011-11-10
Hej
Hemma igen efter en helt fantastisk resa till Kina! Allt var välplanerat med intressanta varierande inslag som gav oss en djup förståelse för Kina som land, det kinesiska folket och dess fantastiska kultur och historia. Den som gjorde detta möjligt var vår enastående guide Hemming – vi har aldrig varit med om en så skicklig, intressant, bildad och rolig guide. Han gjorde vår Kina resa till ett underbart minne! Vilken pärla den mannen är!
Varma hälsningar Familjen Ljungblad
Publicerat 2011-11-09
Till Ulrica och Lotus Travel!
Resan till Beijing den 24-31 oktober 2011 är den mest fantastiska reseupplevelse som den här den här gruppen på 20 personer någonsin har upplevt är vi mycket överens om. Vi startade från Nynäshamn 15.00 med busstaxi till Arlanda, norrlänningarna mötte upp vid incheckningen, sen gick allt på räls tills vi åter stod vid utgångspunkten i Nynäshamn den 31 oktober. Vår söta lilla guide Helena "vackra Hästen" har funnits med oss med humor, intressanta berättelser och information om deras land Kina, plus helt uppdaterad på vårt land Sverige.
Vi imponerades av alla utflyktsmål så storslaget att det är svårt att finna ord. Lättmassage fick vi prova, med inriktning på fötterna och lite till. Vi låg fem i bredd med en herre längst ut, det gav upphov till fnitter bland massörskorna och vi fnittrade med.
På ett Apotek fick vi träffa kinesiska läkare, de hade goda råd att ge exempel: mer motion (själv tror jag på deras förmåga att ställa diagnos) Vi fick komma till ett tehus och prova olika sorter, liksom handla olika teer.
Busschauffören Frank som var hans svenska namn, var en person som lungt och säkert tog oss runt till alla olika sevärdheter. Vi shoppade loss rätt hårt, några fick köpa fler resväskor. Alla tjugo pensionärer tackar Lotus Travel, guiden "det kan inte finnas någon bättre" och övrig personal för denna underbara resa
Bästa Hälsningar Reseorganisatören i Nynäshamn Marianne med sällskap
Publicerat 2011-11-08
Hej!
Vi vill tacka för en underbar Stora Kina resa! Eftersom vi är finlandssvenskar köpte vi vår resa av Kurirens Resebyrå i Vasa, Finland. Allt fungerade perfekt under 2 veckors rundresa, fina hotell, god mat, program och sevärdheter från morgon till kväll. Ett stort tack till vår härliga guide Hans Huang, som med sin kunnighet och härliga humor fick allt att fungera trots att vi var en skara på 21 personer i åldrarna 14 till 75 + !
Hälsningar Siv och Ingemar Tåg, Vasa, Finland
Publicerat 2011-11-08
Hej!
Sänder ett otroligt stort tack för det arrangemang ni ordnade för oss i Peking den 15 oktober. En helt komplett dag som på rekordtid gav oss ett minne för livet. Guiden var helt perfekt. Stundvis var hennes engelska uttal lite svårt att hänga med i. Detta kompenserade hon dock med ett osedvanligt gott humör och en hög ambitionsnivå. Chaufför och minibuss fungerade mycket bra och vi kände oss som vore vi kungar när vi skjutsades runt i staden.
Akrobatikshowen var makalös. Vår sons kommentar var: ”Nu behöver jag aldrig mer gå på cirkus för häftigare än så här kan det inte bli!”
Strax före sängdags ringde en representant för Lotus Travel i Peking för att stämma av att allt fungerat bra och att vi var nöjda och glada. Mycket proffsigt.
Hotellet var utomordentligt bra. Vi hann dock inte nyttja alla faciliteter då vi stupade i säng så fort vi checkat in. Den tidiga flighten till Osaka krävde start från hotellet redan kl. 05.45 varför vi missade frukosten. Detta var helt OK då vi sovit otroligt gott under natten och fortfarande var mätta efter den digra Peking-Anke-middagen kvällen före.
Jag har tipsat alla mina kollegor om detta förnämliga sätt att utnyttja ett uppehåll i den kinesiska huvudstaden.
Med vänlig hälsning
Anders Lindberg
Publicerat 2011-11-08
Vi är två resenärer som vill tacka för ett mycket bra arrangemang gällande klassiska Kina resan som startade den 8 september, vår guide Hans Huang har gjort ett toppen jobb för vår skull, och vi vill med några korta rader berömma Hans och Lotus för ett bra arrangemang.
Hälsningar Mats o Kicki Reuterwall
Borlänge
Publicerat 2011-11-08
STORA KINARESAN 1 – 16 SEPTEMBER 2011
Visst åkte vi till Kina med stora förväntningar, men…allt blev såååååå mycket mer! Massor av oförglömliga minnen och upplevelser!
Ett antal resenärer möttes runt LOTUSTRAVEL-flaggan på Beijings flygplats. I flaggan höll vår reseledare TINA! Efter att vi hälsat och presenterat oss för varandra bar det genast iväg på vår 16-dagarsresa.
Efter någon dag när vi hade ”känt” på varandra blev vi i en härlig och sammansvetsad grupp tillsammans med Tina. Mycket glädje, skämt, roliga historier och glada tillrop tillhörde dagarna.Tinas historiska kunskaper var outtömliga och utan att förtröttas delade hon med sig av sitt Kina i forntid och nutid.
I Xian på Ancient Capital Theatre där vi ätit en fantastisk middag, strax innan föreställningen skulle börja, lyckades vi överraska Tina, som annars hade koll på allt och alla, med en liten hyllning, som tack och uppskattning från oss resenärer (Tina överraskad, YES!).
Vi har haft så trevligt på denna välordnade resa och med glädje instämmer vi i Harriet och Boo Wistengrens reseberättelse (publ. 2011-10-04).
Tack och stor kram till Tina för omtänksamhet/hjälpsamhet om dina resenärer. Alltid vänlig och korrekt från morgon till kväll.
Tack LOTUS TRAVEL för ett fantastiskt arrangemang.
Kram till alla goa resekompisar!
Helena & Kenneth Holmberg, Jönköping
Publicerat 2011-11-08
Hej Annika !
Och tusen tack för att du ”ledde in ” in oss på resan Klassiska Kina. Vi har haft en otroligt fin resa där nere och vad gör en förkylning när man har så många minnen att ligga och tänka på. Det här kan vi rekommendera till alla våra vänner och bekanta.
Och än en gång tack för det trevliga bemötande vi fick hos dig och Lotus Travel!
Margot o Åke på Nolssonstorpet i Könsta
Publicerat 2011-11-08
Vi har nylig deltatt på en reise til Peking (22/8 - 29/8). I den forbindelse har vi blitt bett om å fylle ut et vurderingskjema om hva vi syntes om reisen. Vi fylte ut skjemaet og sendte det, men vi er
usikre om det kom frem til dere i utfylt stand. Forøvrig er vi svært tilfreds med turen, men vi ønsker å fremheve hvor fremragende den kinesiske reiselederen var. Han var svært kunnskapsrik, flink å formidle, språklig fremragende og tydelig, dessuten omsorgsfull og bestandig hjelpsom med alles ønsker. Han bidrog til at reisen ble uforglemmelig.
Vennlig hilsen Ruth og Anton
Publicerat 2011-10-04
Har nu varit hemma i 14 dagar och fortfarande har man svårt att smälta allt otroligt som vi fick uppleva dessa 16 dagar på Stora Kina-resan.
Först vill vi bara tacka Tina, våran underbara reseledare. Hon var som ett levande uppslagsverk. Hon hade svar på alla våra frågor och hon gjorde våran resan till ett underbart minne. Så en jättestor Kram till henne. Vet faktiskt inte vad som var bäst. Det var så mycket som var oförglömligt. Muren var naturligtvis en upplevelse, kryssningen på Lifloden går inte att beskriva med ord, den fantastiska ljud- och ljusshowen i Yangshoo och besöket hemma hos bonden. Ja listan kan bli lång över allt fantastiskt man har fått sett och uppleva. Vi vill även tacka alla i gruppen som var med. Ett jätte härligt gäng som man gärna hoppas få se någon annan gång. För många skratt blev det. Så TACK Kina för allt fint vi fått se, Tack Tina och alla i gruppen och till sist tack Lotus travel för en bra resa som man alltid kommer att minnas.
Kram på er alla från Boo och Harriet Wistengren.
Publicerat 2011-09-27
Hej!
Hemkomna från resan "Klassiska Kina" kan vi bara utbrista: Detta är den mest fantastiska resa vi någonsin gjort!
I den resan har ni på Lotus satt ihop en optimal kedja av variationsrika upplevelser, som passar såväl gammal som ung.
Det hände något hela tiden utan stress. Våra förväntningar infriades flera gånger om.
Och vår guide, Yaung (?) (=Hans) är en pärla. Det finns inte superlativer nog att beskriva honom.
Han är en stark bidragande orsak till att resan blev både underhållande och fylld med, som vi anar, informell information.
Genom att utnyttja väntetider och annan "dötid" till att berätta om kinas historia och nutida förhållanden på ett lätttillgängligt sätt, lärde han oss mycket.
Och priset för denna resa förvånansvärt lågt.
Vi är mycket nöjda och kommer att berätta för vänner och bekanta om Lotus resor och speciellt denna.
Tack från två mycket nöjda och fortfarande omtumlade kinaresenärer
Vänligen
Kirsten och Lars Pelle-Bäck
Hedemora
Publicerat 2011-09-06
Hej!
Vill bara tacka för den fina och spännande resan vi fick vara med på till Kina i sommar.
Jag och Elsa min yngsta dotter har lagt upp lite bilder från resan.
Jag lär nog återkomma nästa år.
Hälsningar Erik
Publicerat 2011-09-05
Hej, jag vill bara framföra ett stort tack till en riktigt trevlig resa. Jag reser en del både privat och i arbetet. Detta var min första gruppresa, men helt klart inte min sista. Jag vill verkligen också ge ett stort plus för den mycket duktiga guiden Helena Ma.
Mvh Magnus
Publicerat 2011-09-05
Guiden Mr son var helt fantastiskt bra. Det blev bra mycket mer guidning än programmet och jag gav honom nog 2-3000 i dricks. Ca 500 varje dag när han släppte av oss vid hotellet och flygplatsen. Kathy i Peking var ju också mycket bra, men den här guiden var mer personlig och otroligt kunnig och trevlig. Mina killar och även jag tror att det är nog den bästa guidning och resa vi någonsin gjort! Vi var på samma våglängd och så var han ju otroligt rutinerad, hade varit i över 200 länder
Så nu är jag helt övertygad om att ni på Lotus Travel har fingertoppskänsla med guiderna!!! Den här Sydkorearesan är definitivt ett minne för livet. Alla vi tre kände likadant. Mr son var en fantastisk människa och människokännare på ett trevligt sätt. Vi är helt enkelt supernöjda med Korearesan!!! (Och även Japan men den fixade vi ju själva med en japansk kompis, Tokyo, Osaka och Kyoto. Både i Kyoto och Osaka var det sommarfestivaler. Otroligt mycket människor och gatuförsäljning av en massa god mat. Jättetrevligt där med). Men Korea var något alldeles speciellt tack vare Mr son
Ni på Lotus kan lugnt räkna med att vi anlitar er igen!
Med vänliga hälsningar: Per Brohammer
Publicerat 2011-09-05
Tack!
Det har varit så enormt roligt på min skräddarsydda resa. Mött så roliga människor och sett så mycket fantastiskt. Har drygt 3000 foton så några bra hoppas jag det finns bland dem. Allt flöt verkligen på bra. Moskva var lite hårt på nått sätt och första sträckan på Transmongoliska lyckades jag hamna i en tågvagn med bara ryssar varav enbart två talade engelska. Men det gick det med. Träffade några andra turister på stationerna under stoppen så det gick ingen nöd på mig.
Irktusk var mysigare än Moskva och Baikalsjön var ju bara så vacker. Hade en bra kille där som hämtade mig på stationen och sen en kvinna som åkte med och guidade till Baikal. Hon var kanonbra. Har namn och kontaktuppgifter hemma. Kanske nån ni kan använda framöver fast hon var kopplad till "bolaget" som ni anlitar i Ryssland. Och Mongoliet. Wow. Vet inte vad jag hade förväntat mig men jag blev så imponerad. Nationalparken var ju helt underbar. Skulle vilja åka tillbaka och bo där i en vecka iaf. Så vackert. Och jag var ute och red på stäppen i en timme - jag som är rädd för hästar. Helt fantastiskt. Min guide och chaufför där var kanoners. Tjejen som guidade (en ung som hette nått i stil med Bajra) gjorde sitt bästa för att svara på alla mina frågor och försökte hålla mig underhållen hela tiden (vilket jag inte förväntade mig men uppskattade). Hon fixade så jag fick prova mongoliska folkdräkter och promenixade med mig i skogen och allt möjligt. Hon och chauffören spelade även kort med mig medan vi väntade på middagen.
Och Ulan Bator var jättemysigt. Trevliga människor, blev upplockad av en man på gatan där vid fyra tiden när jag strosade med min karta och han droppade av mig vid hotellet vid elva den kvällen. Då hade jag fått lokalguidning över stan och blivit bjuden på middag. Så himla go.
Och sen Kina. Massa intryck. Har inte hunnit smälta allt än. Det var kul att umgås med lite svenskar i Kina. Det var en rolig grupp. Toppen att få guidningen för det fanns ju mycket att se där. Störtgillade Peking. Shanghai var också mysigt men det var nått med Peking som gjorde det snäppet bättre. Tågresan till Shanghai gick bra den med. Bodde med en kinesisk familj (far, mor & två döttrar) som var jättesnälla. Bara äldsta dottern som talade engelska men det gick bra ändå. Mamman var så rolig. Hon skulle platsa i en Housewives of China om dom någonsin bestämmer sig för att göra en sån show.
Och att guida mig själv i Shanghai gick bra. Tacksam att Lonely Planet hade tipsat om te-festival scams och sånt för det var en hel del som försökte lura iväg mig på sånt. Men som jag skrev - allt har gått så smidigt. Alltid nån på plats på stationerna och jag har känt mig trygg hela tiden. Inte blivit av med nått under resan. Har inga klagomål alls bara massa kul och bra som hänt. Lyckades bli lite förkyld andra dan i Shanghai men då fick jag tillfälle att mysa lite extra på hotellet, inte för att det höll mig inne hela dagar men jag tog det lite lugnt några dagar. Och jag tog mig till Tongli. Inte det lättaste ska jag säga - inte ens turistinformationerna talar ju engelska som jag skrev. Jag åkte med ett bussguidningsbolag som stod för transport och inträdesavgifterna. 130 pengar. Väldigt fint där. Underbart väder och så vackert. Toppendag.
Stort tack för all hjälp och service. Är så otroligt nöjd med allt. Kan def tänka mig att åka igen och då vara lite mer flexibel så jag kan hoppa av och på lite mer som jag känner för. Mongoliet måste bara återbesökas och Kina var imponerande, och så billigt ju. Mitt lilla film-hjärta älskade att grotta ner sig bakom lönndörrar i dvd-butiker. I Peking åt jag middag varje kväll jag var själv i en hutong några minuters promenad från hotellet. 4 pengar för kyckling och grönsaker och 1 peng för världens godaste bröd. 5 kronors middagar är inte illa det när de dessutom är supergoda. Kvinnan i fönsterluckan kände igen mig tillslut och visste precis vad jag ville ha. Underbara människor.
Stort tack Annika! Och jag kommer åter - I promise ;)
Hälsn Petra
ps. tyfonen låg och lurade i Gula Havet men jag hann åka dagen innan. Hade inte haft nått emot att bli fast i Shanghai visserligen men det var kul att komma hem också.
Publicerat 2011-09-05
To Lotus Travel,
We just want to express our gratitude for all the sevice we obtained before and during our stay in Vietnam 20110519 up to 20110606. All the places we visited were very interesting, the guides we met on the different places were very well prepared and took very well care of us and gave us lot of information. The drivers were as well handsome and good in nice cars. All the hotels were nice. We had a minor problem to get the hotel-room in Saigon - but as we understood, it was due to some mistakes done by the hotel - the guide solved however the problem quickly. There was also a minor problem regarding our plans for visiting the Cu-Chi thunnels, but after an e-mail contact with the Stockholm office everything was solved.
So again, we just want to express our gratitude and will not hesitate to contact your office again in the future. I hope you will forward this letter to the Vietnam office as well.
Sincerely yours
Elisabeth & Harald Norin
________________________________________________________
Publicerat 2011-09-05
Hej
Jag har inga tips på förbättring utan jag vill bara tacka för en fantastisk upplevelse. Kom hem från Kina igår, Peking de Luxe med avresa den 1 juni. Vi har haft Helena som guide och jag vet att jag talar för hela gruppen när jag säger att hon är helt fantastisk. Hoppas många fler får ha henne som guide på sin Kinaresa, hon är en pärla. En stor eloge till chauffören Linus.
//Tack!!!
Andrea
________________________________________________________
Publicerat 2011-09-05
Tack Lotus Travel och Annika!
Vi hade 16 fantastiska dagar! Alla arrangemang fungerade perfekt bortsett från den lilla fadäsen med fel hotell första dagen. Men det löstes snabbt och smidigt! Xian med Terrakotta armén var nog något av det bästa vi upplevt.
Kryssningen på Yangtse var förtäfflig med bra hytt, god mat och intessanta utflykter.Kanske lite för mycket upp och ner i trappor i 30-35 graders värme!
Vi fick uppleva otroligt mycket och kommer med all sannolikhet att anlta Lotus Travel för nya resor.
Än en gång ett varmt tack och hälsa Ulrika som började planeringen
//Två nöjda Helsingborgare
________________________________________________________
Publicerat 2011-08-01
Drömresan till Kina
Vi var fyra familjer som reste samtidigt från Sverige till Kina år 2000. Vi fick barn från samma barnhem vid samma tidpunkt. Efter att vi kommit hem med barnen
fortsatte vi att träffas varje år, på olika platser i Sverige. Vi bestämde tidigt att när barnen blev 11 år gamla, skulle vi göra en gemensam resa tillbaks till Kina
Dels tyckte vi att 11 år var en lämplig ålder för barnen. Dels ville vi inte vänta för länge, eftersom förändringen i Kina sker så snabbt. Risken skulle vara stor att platserna inte längre skulle finnas kvar, att miljöerna skulle vara helt förändrade. För två år sedan började vi planera resan. Vi gick tillsammans igenom vad vi ville se och göra. Barnen fick fylla i en liten hemgjord enkät och svara på frågor. Vad är viktigast? Bad, shopping, sevärdheter, äventyr? Besök på barnhem? När passar det bäst att åka? Hur länge ska vi vara borta? Fast vi var bara fyra familjer tog det lång tid att ”prata ihop” sig. De sista detaljerna bestämdes via några sena telefonmöten. För ett år sedan skickade vi ut vår kravbild till olika resebyråer. Vi fick svar från flera men valet föll slutligen på Lotus Travel. Och det var tillsammans men dem vi genomförde resan under tre veckor i somras…
Shanghai, början av augusti 2010. Varmt… Bara den korta biten att gå från hotellet fram till the Bund, strandpromenaden, gör oss helt orkeslösa. Men vilken häftig vy det är. Changsha, provinshuvudstaden i Hunan, några dagar senare. Det var i denna stad våra barn överlämnades till oss. Då, för tio år sedan, sa man att resan till Chenzhou (där våra barn är födda och där barnhemmet finns) är omöjlig för oss att göra. För långt på riktigt dåliga vägar. Idag finns det snabbtåg som går i 350 km/h mellan städerna i Hunan. Vi har nu träffat vår resledare från Lotus, Tina. En svensk ”tjej” i sextioårsåldern, som bott i Peking sedan hon var 20. Hon tar oss och barnen med storm. Hon badar med barnen i poolen på eftermiddagarna, och lär dem (och oss) kinesiska på hotellrummet på kvällarna. Vi älskar henne. Chenzhou, våra barns stad! Tina tar oss med på äventyr. Vi åker linbana upp till tempel på hög höjd. Vi går på höga släta klipphällar och i djupa raviner och dalgångar. Åker båt och har picnic. Plockar lotusblommor. Vi gör långa kvällspromenader i den stora staden. Platserna där barnen ”övergavs” besöker vi och dokumenterar. En dag besöker vi också barnhemmet. Den del där barnen tillbringade sin första tid är redan stängd och ska rivas. Vi träffar några i personalen som är kvar från förr och kommer ihåg barnen och hur det var då. Många känslor och intryck virvlar upp under dessa dagar. Vi fick en fantastisk vecka i barnens stad!
Fenghuang och Zhangijajie, slutet av augusti. Vi förflyttar oss från södra till norra Hunan med snabbtåg och buss. Fenghuang kallas också Phoenixstaden efter en sägen om dessa mystiska fåglar. Här bor minoritesfolket Miao, en av de största minoriteterna i Kina. Staden sägs vara en av Kinas vackraste med sina traditionella hus byggda på pålar över floden. En kväll går vi på en föreställning som visar Miaofolket, deras speciella sång, dans och dräkter. Zhangijajie är en stor stad men är också omgivenav ett naturreservat. Området är bland annat känt för sina höga, spetsiga klippformationer som sticker rakt upp som skyskrapor. Dessa berg kallas numera Avatar-bergen eftersom filmen hämtat sin inspiration härifrån. Vi åker hiss rakt upp längs sidan på ett av bergen. Vi åker båt in i Gula drakens grotta, som är enormt stor och långsträckt. Inne i grottan finns mycket riktigt en klippformation som påminner om en stor, ruvande drake… Flygplatsen i Zhangijajie är kaotisk, människor överallt, som en gammaldags järnvägsstation. Vi flyger tillbaks till Shanghai mitt i natten. Resan avslutas sedan i Shanghai, med några dagars shopping och besök i trädgårdsstaden Suzhou.
Ja, det var en alltigenom fantastisk resa. Och den gav verkligen mersmak. Vi pratar redan om att åka igen.
Några tips till er som funderar på att åka:
• börja spara pengar i god tid
• använd en svensktalande guide/resledare
• ha gott om tid för planering om flera familjer ska åka samtidigt
Leif Landeman
________________________________________________________
Publicerat 2011-05-27
Vi kom hem från Kina i natt och vill bara tacka för en hellyckad resa. Allting var till belåtenhet. Bra hotell med trevlig personal,en toppenguide som verkligen gjorde skäl för ordet guide, icke att förglömma en busschaufför som var helt suverän. Hela resan var en höjdare med många intryck som det kommer att ta tid att smälta. Än en gång ett stort tack.
Hälsningar Britt-Marie och Rolf
Resenärer på Peking de Luxe, som arrangerades tillsammans med Torsby Buss
________________________________________________________
Publicerat 2011-05-09
Tackar för en utmärkt bra resa. Fantastiska upplevelser blandat med mycket vetgiriga människor, som fått se och lärt mycket. Inget har macklat, allt har gått på räls. Vår guide Henrik som tog hand om oss i Peking gjorde ett excellent abete. Tack från resenär på Klassiska Kina utresa 13.4
Kerstin Hermansson
________________________________________________________
Publicerat 2011-05-04
Hej,
Vi vill tacka Lotus Travel för en lyckad skräddarsydd Indienresa. Arrangemanget var helt igenom perfekt och smärtfritt med bra service och kunniga och trevliga guider. Vi har fått en upplevelse för livet.
Mvh
KG och Annika

________________________________________________________
Publicerat 2011-05-02
Hej!
Jag vet inte om ni har möjlighet att göra det, men jag skulle önska att ni vidarebefordrade mina varmaste tack till vår guide Hugo Hu på Kinas pärlor-resan nu i slutet på april. Han var verkligen fantastiskt trevlig, rolig, kunnig och bra! Jag är oerhört nöjd med hans insatser och hjälp!
Vidare vill jag också tacka er för en välarrangerad resa! Det har varit helt fantastiskt att uppleva Kina och som jag även skrev i er kundenkät - det var väldigt välplanerat! Inte förrän sista dagen kände man att det var läge att åka hem igen, vilket ju är helt fantastiskt. Hela resan var full med intryck!
Än en gång - stort tack till er och framför allt till Hugo på plats!
Nu är det dags att hitta tid till en Indien-resa med er - jag blev otroligt imponerad av hur bra allt gick och hur mycket man hann se!
Med vänliga hälsningar,
Jenni Pulli
__________________________________________________
Publicerat 2011-04-20
Hej!
Undertecknade deltog i en resa till Kina den 1. till 8.april 2011. Denna resa arrangerades i samarbete med SPF / Klubb 77 i Oskarshamn. Information , passhantering och övrig service på hemmaplan fungerade på ett mycket bra sätt.
Väl i Kina möttes vi av Ma ( Helena ), som genom sina gedigna kunskaper, i såväl svenska språket med historiska inslag som den kinesiska kulturen och Kinas fantastiska historia, berikade vår vistelse i Kina. Vi är synnerligen nöjda med vår Kina-resa och kommer att rekommendera detta arrangemang för våra vänner och bekanta.
Birgitta och Sven-Ivan Frodig.
__________________________________________________
Publicerat 2011-04-07
Hej!
I fredags kom vi hem efter en fantastisk resa till Vietnam.
Vi åkte Klassiska Vietnam, den 14/1-28/1, med Katarina Arvidson som reseledare.
Det är nog den roligaste resan vi gjort. Katarina är verkligen en toppen reseledare! Hon är mycket duktig och trevlig.
Jag vill bara skriva till er att vi är mycket nöjda med vår resa.
Hälsningar
Kristina och Stefan Hellgren
Hisings Backa
_____________________________________________________
Publicerat 2011-04-06
Hej,
Just hemkomna från den fantastiska Pekingresan (Peking de Luxe) vill vi låta Lotus Travel veta hur otroligt nöjda vi är med resan. Allting fungerade till punkt och pricka.
En speciell eloge måste ges till vår oerhört charmerande och kunniga guide Lisa Lee. Hon förgyllde vår resa genom sina djupa och breda kunskaper, sitt engagemang, humor och smittande glädje.
Vi kommer att rekommendera Lotus i vår bekantskapskrets.
Solgärd & Björn Fougstedt
__________________________________________________
Publicerat 2011-02-03
Hej!
Nu har vi kommit hem efter en fantastisk resa (Klassiska Kina). Allt har fungerat väldigt bra och all personal har gjort allt för att jag skulle få den mat jag tål. Vi är mycket nöjda med reseledare, guider, utflykter och övriga arrangemang. Man kan inte önska sig mer.
Tack
Pirkko och Jan-Olof Andersson
__________________________________________________
Publicerat 2011-01-21
Hej Hans
Ett stort tack till dig för din insats under vår vistelse i Peking 6/12 – 13/12 2010.
Vi fick ut väldigt mycket av dessa dagar tack vare din omtanke och kunnighet.
Vi har rest ganska mycket och träffat på många guider, men ingen har varit i din klass.
Du är kunnig, diplomatisk, rolig och kan förmedla allt om att leva och bo i dagens Kina.
Det var mycket intressant att höra dina berättelser, det ska du veta.
En stor kram från
Marika & Leif
_____________________________________________________
Publicerat 2011-01-14
Hej
Just hemkommen efter Beijing en vecka. De dåliga sakerna först.
Ett: En vecka är på tok för kort tid i denna fantastiska stad.
Två: Det var imma på bussens fönster! ;-)
Ok nu det positiva sakerna
Helt överjävligt fantastisk resa. Bästa någonsin. Lätt.
Guiden Helena Ma var exceptionellt påläst vältalig och serviceminded. 5+
Byte av hotell blev högst troligt till det bättre. Hotellet var mycket bra.
Sevärdheterna var givetvis av högsta klass.
Gruppen som var med fungerade socialt perfekt.
Mycket nöjda.
Med vänlig hälsning
Lasse Christina och Madeleine Dock
RESEBERÄTTELSER 2010
Publicerat 2010-12-07
Jag vill bara berätta att jag och min fru hade en helt fantastisk upplevelse i Kina. Det är helt oförglömliga upplevelser och minnen som finns kvar.
Det som gjorde resan i Kina så intressant var nog ändå den helt fantastiska guiden Lena Huang. Hon tog hand om oss och var tillgänglig 24 tim. om dygnet. En riktig pärla.
Jan-Eric Vestlund
Sundborn
_____________________________________________________
Publicerat 2010-12-05
De kommo från Skellefteå i norr och Malmö i söder
efter en vecka i Kina de voro alla systrar och bröder
Alla hade längtat till sägenomspunna Kina
genast mötte oss guiden TINA
Hon kunde allt om dynastierna, taichi, jin och jang och Dao
mest av allt älskade hon ordförande Mao
När hon levat sitt liv i sus och dus
hon i nästa liv bor granne med Maos hus
Kinamat varje dag ifrån en karusell
man blir både snurrig och lite snäll
I halvtid övertogs gruppen av Lena
undras huruvida hon är hårig om bena…
Otroliga kulturskatter har vi sett på kort tid
nog är vi nu värda lite kinesisk himmelsk frid
Museum, torget och Maos mausoleum
smäller mycket högre än Colosseum
Shoppingen fick fart på alla kvinnors hjärta
men bidrog till männens djupa nervsmärta
Ute och Ije tog silver och guld
hemma väntar en gigantisk kontokortsskuld
Nu är det snart dags att skiljas och en smula dö
måhända att vi återses på någon solig ö
Tack för en trevlig KINA-tur
Rolf Persson, Klassiska Kina 19-30 november 2010
_____________________________________________________
Publicerat 2010-10-31
Våra lokala guider från Nandi Travels var mycket duktiga och tog mycket väl hand om oss. Vi var där för 12 år sedan och Indien har utvecklats mycket. Ungdomar i städerna har ofta en mobil i handen och skickar SMS och är klädda som ungdomar över hela världen. Man märker ett global mode. Flygen är fina och går punkligt. Det finns hur mycket som helst att se och mycket är vackert, Kort sagt så tycker vi om Indien
Bilden är från vårt favorithotell, Hindustan på Varkala Beach i Kerela
Stefan Hagbard

_____________________________________________________
Publicerat 2010-10-21
Hej!
Har precis kommit hem från Kinaresan och försöker smälta alla intryck. Vi hamnade i en mycket trevlig grupp med 16 olika individer. Lagom gruppstorlek kan vi tycka. Vill ösa beröm över vår fantastiska guide Henrik Gao. Han har fullständig koll på läget. Mycket kunskap om både sevärdheter och Kinas kultur. Vi har lärt oss mycket om hur allt fungerar, från symboler, andar, fungshui till politiska frågor. Henrik har lotsat oss med säker hand, humor, bra svenska och ett leende på läpparna. Får vi välja guide till nästa resa så är valet inte svårt. Om våra reskamrater ser det här så vill vi gärna skicka en varm hälsning till alla.
Nöjda och glada
Annika o Lars A
_________________________________________________
Publicerat 2010-08-20
Jeg vil bare takke for en utrolig flott service dere har vist meg i perioden fra jeg bestilte tur til Kina og frem til jeg skulle reise. Dere har vært enestående og jeg takker så masse. Dere ga oss en god opplevelse av det hele og neste gang jeg skal på en reise eller noen av mine venner kommer jeg til å anbefale dere på det varmeste.
Vi hadde en helt utrolig reise til Kina og vår guide Hans Huang var så utrolig kunnskapsrikt og flink. Han gjorde sitt aller beste for at vi på gruppen skulle ha det fint og få mange nye flotte opplevelser. Jeg følte jeg fikk se og gjort så mye mer enn det som opprinnelig stod i programmet og alt er takket være Hans.
Jeg hadde med min datter på 9 år på denne reisen også og hun har hatt sin livsopplevelse. Det var ingen problem å reise med barn på dette selv om det var utrolig varmt:) Både Hans og bussjåførene vi hadde i Beijing og Xi'an var veldig tålmodige når det gjaldt min datter og behov for hyppige toalettbesøk:)
Så takk igjen, og som sagt neste gang jeg skal på en reise til et sted i Asia tar jeg kontakt med dere:)
Med vennlig hilsen
En betatt av Kina Nina Olesen:)
_____________________________________________________
Hej!
Vi måste få framföra vår Komplimang för en Otroligt Trevlig resa.
Det vi fick uppleva genom en väl påläst och kunnig Reseledare och Guide
Magnus Karlsson gjorde resan Fulländad.
Det finns säkert mycke vi inte fick se men resan varade bara 15 dagar.
Troligen kommer vi inte att ha smält denna Upplevelse Resa förän om ett år.
Vi tog även en hel del kort ( 2450 st ) som nu måste gallras innan nästa semester,
så det finns mycke att bli påmind om.
Nöjda Resenärer Solveig och Tommy Olsson Göteborg.
_____________________________________________________
Vi är nu tillbaka efter en härlig resa i Kina. Vår guide bidrog mycket till att resan blev så bra. Vi framförde vår uppskattning till honom men vill också att det vidarebefordras till hans chef. Han var mycket kunnig oavsett om det gällde de olika dynastierna eller om Kinas skolsystem. Fakta kan man ju alltid plugga in, men guiden hade förmågan att förmedla kunskaperna på ett strukturerat och engagerat sätt. Det var spännande att lyssna till hans berättelser. Vi upplevde honom som en trevlig kille, lugn och mycket serviceminded. Hans arbetsdagar var minst lika långa som våra dagar men han var alltid pigg och alert. Helt enkelt en fantastisk guide som pratade väldigt bra svenska!
Hälsningar från
Elisabeth o Göran Lindblad
_____________________________________________________
Vill bara tacka för en fantastisk resa med "Klassiska Kina". Fullspäckad med upplevelser. Kina känns inte längre lika långt bort som förut även om jag ibland undrar om det bara var en dröm allt vi var med om. Vi hade Gustav som reseledare och han lotsade oss verkligen genom både tid och rum. Allt flöt fantastiskt bra. Vi hade tom tur med vädret. Hotellen var bra men jag hade nog önskat mjukare sängar. Vi fick prova alla möjliga sorters mat och äta med pinnar. Det mesta var gott. Den lokale guiden Jack i Guilin var väldigt tillmötesgående och trevlig. Han pratade dessutom perfekt engelska. Vår resa Klassiska Kina har en väldigt bra balans mellan kultur och natur, något jag gärna rekommenderar till andra.
Katarina
_____________________________________________________
Hej!
Vill skriva några rader och berömma den resa Peking de luxe 22 april till 29 april 2010 med en sådan guide som Lena kan inget gå fel med en inlevelse och kunnighet som man sällan hittar på andra resor vi har gjort kände vi att inget av Pekings historia missades utan även privata upplevelser som hon själv upplevt fick vi ta del av, hela gruppen var eniga om att detta var en av de bästa resor vi någonsin gjort även busschauffören var lysande i sin körning i den vansinniga trafiken som Peking bjöd på.
Även att ni från kontoret stod i telefonkontakt med oss kändes mycket bra med den osäkerhet som var på grund av vulkanaskan nästa resa kommer vi att först söka på Lotus Travel och se om resmålet finns med.
MVH
Lisbet o Kurt Svedberg
Tanumshede
__________________________________________________
Vi är glada att vi valde er som researrangör!
Vi deltog i "Stora Kinaresan" den 6 till den 20 april 2010 och är mycket belåtna med resans upplägg, standard på hotell och mat och tycker att vi hade en mycket kunnig, engagerad och språkkunnig guide, Lena Huang.
Tyvärr hade vi otur med vädret under nästan hela resan. Vi tycker att måltiderna var bra men bestod oftast av alltför många rätter. Det blev så mycket mat kvar efter måltiden och det ger en dålig bismak att så mycket mat kastas, så minska gärna, åtminstone vid luncherna med några maträtter.
Vi uppskattar också Lotus erbjudande att bekosta hotell och mat om vi varit tvugna att stanna pga askmolnet efter vulkanutbrottet. Nu behövde vi aldrig utnyttja den möjligheten, vilket vi är tacksamma för.
Tack från
Barbro och Ingvar
______________________________________________________
Till Lotus Travel,
V.12 2010 var vi med 30 elever på studieresa i Peking med er för fjärde gången och arrangemanget av resan blir bara bättre för varje år. Kommunikationen med er före resan, logistiken på plats, maten, vår guide Hugo och studiebesöken – allt blev väldigt lyckat. Vi uppskattar verkligen att ni är en resebyrå som lyssnar till våra önskemål och gör ert bästa för att ständigt utveckla och förbättra resan innehåll och upplägg.
Mvh
Svante Holmberg, Anna Lundgren och Henrik Thelin, lärare på Hersby gymnasium, Lidingö
___________________________________________________________
Jag heter Carina Järnåsen och var en av deltagarna i Taichi- och motionsresan till Kina den 5-19 april-10. Tack för enastående omhändertagande i samband med att vi blev strandsatta i Peking 3 dagar p g a vulkanutbrottet på Island. Det blev fina bonusdagar för oss. Husrum, mat och guide! Helt otroligt. Gustaf tog hand om oss på ett förnämligt sätt - en mycket duktig guide. Han var en klippa då vi köade för platser till SAS extrainsatta plan från Peking den 22 april. Han slet som ett djur för oss. Hur han lyckades få platser till oss, fattade vi ej. Vi stod för långt ner på kölistan men var oerhört glada när vi kunde checka in.
Vill också nämna att vår guide Ingrid Booz Morejohn är en enastående guide. Hon är ett levande lexikon beträffande Kina och tar hand om sina deltagare på ett fantastiskt sätt. Vi lärde oss mycket om Kina och hade enormt kul. Det var första gången jag reste med Lotus Travel men inte sista.
Hälsningar Carina Järnåsen
___________________________________________________________
Hej,
Vi var en grupp under ledning av Mona Samlin som gjorde en 2-veckorsresa i Kina. Den blev till 3 veckor istället med anledning av askan. Vi har fått strålande hjälp och stöd och vi anser att ni varit oerhört generösa mot oss. Vi kommer inte att försumma tillfällen att rekommendera er som researrangör om vi hör att någon skall till Kina. Er hjälp och ständiga närvaro gjorde att vi kände trygghet och kunde använda tiden till att fortsätta undersöka Peking. Era guider som ständigt gav oss god information har varit strålande och jag önskar också att de får ett tack från oss. De var Hemming, Helena, Henrik och Hugo.
Tack än en gång för att ni bidrog så stort till att göra vår resa helt underbar och full av intryck.
Mvh Urve Ilveby
___________________________________________________________
Min fru och jag vill tacka för en trevlig och minnesrik resa. Katarina Arvidsson och den japanska guiden skall givetvis ha en stor del av äran. Det var en resa som hade mycket sång och teaterspel, tack vare alla resande från Finland. Vi kom hem till Landvetter i sista minuten, sedan stängdes många flygplatser runt om i Europa.
Hälsningar
Claes Lust
___________________________________________________________
Ett mycket stort tack för en underbar resa till Vietnam som gick av stapeln den 8 mars 2010 från Stockholm. En resa som var en helt 10 poängare när det gäller upplägg, hotellrum och inte minst en helt underbar reseledare som heter Dan han kunde allt och var mycket trevlig och lättsam.
Jag kommer att återkomma till er under året för ytterligare en resa
Ett stort tack
Anette Frohm
___________________________________________________________
Till Lotus Travel
Tack till först Dig Jenny, som vägledde mig i första hand när det gällde min Kinaresa. Tack till personalen på planet både dit och hem
OCH TACK HELENA LI SOM GUIDE!
Det var så bra välordnat med allt, gick utan några incidenter av negativt slag.
Jag är så glad att vid så hög ålder, vågade åka ensam en sådan lång resa och få en dröm uppfylld.
Att inte behöva känna sig som ”gumman” från landet utan att känna den värdighet som alltid visades mig.
All heder till Lotus Travel för ett oförglömligt minne.
Med vänlig hälsning
Marianne Hedström
Hej,
Vill tacka för en trevligt arrangerad resa till Peking, den resa jag valde för mina resecheckar som jag fick i tävlingen förra året.
Jag och det övriga ressällskapet som var där i förra veckan var mkt glada
och nöjda med upplägget av resan innehåll, det fungerade mkt väl. Inte minst berodde det på vår förträffliga guide Lena Huang som förmedlade en mängd information om Kina-Beijing på ett lättlyssnat och personligt sätt som gjorde att vi lättare la det på minnet. Det fungerade också mkt väl med de praktiska arrangemangen på plats. Det ända som var förvirrande var att på vår deltagarlista även få ett angivit hotell, Rainbow Hotel, (vilkens telefon man lämnat hemma) och sen komma till Peking och checka in på ett helt annat hotell, Jianguo Hotel. Lena kunde inte förklara det heller, då ingen hade bott på det hotell tidigare som hon visste.
MVH Ebba W Cauwenbergh
Vi vill gärna berätta hur nöjda vi är med vår Kinaresa. Vi åkte 12-21-10 mars på "Kinas guldkorn". Resan var utomordentligt bra upplagd. Det var ett högt tempo hela tiden, vilket vi uppskattade, och bara intressanta och roliga saker vi fick se och göra. Hotellen var utmärkta och bra belägna. Den mat vi serverades var för det mesta mycket god.
Men det bästa av allt var vår guide. Gustaf är en charmerande och kunnig person som varsamt lotsade oss genom de olika årtusenden av Kinas spännande historia, och som med sin stora kunskap och kärlek till sitt land fick oss att förstå åtminstone några dimensioner av detta fantastiska land, "Kina-landet", som han så gulligt kallar det. Dessutom ordnade han alla olika praktiska saker som kom upp under resans gång på ett smidigt och kreativt sätt. Trots att vi hade så dåligt väder som man inte haft i Kina på 30 år, med sandstorm mm, så gjorde Gustaf att vi genast fattade tycke för Kina och gärna kommer tillbaka.
Hälsningar
Anna von Koch & Erik Tuabe
_________________________________________________
Hej!
Vi har precis kommit hem från en underbar semester och skulle vilja delge er lite av hur vi upplevt resan.
Kejserliga Kina resdatum 27/2 – 8/3-10. Liten tripp till Thailand och tillbaka till Beijing den 20/3 där ni hade hjälp oss att boka boende
en natt innan hemfärd till Sverige igen. Allt har bara varit kanon bra. Måste få tala om hur fantastisk våran guide HENRIK har varit.
Han har verkligen gjort våran Kina vistelse till något som vi aldrig kommer att glömma. En kille som är otroligt påläst samt är mycket
hjälpsam och ödmjuk.
Tack från
Peter & Yvonne
Ernfjord
Hej!
Jag och min syster kom hem i fredags ifrån Peking de Luxe med SPF.
Vi har haft en fantastisk resa, trots snö hela dagen som vi besökte Förbjudna staden.
Vår guide Helena var så otroligt duktig, jag hoppas att ni vet hur bra hon är. Kunnig om svenska traditioner, hon skojade på svenska också.
Frank chauffören var också mycket duktig, han körde säkert. De två gjorde mycket för att resan skulle bli så bra.
Tack för en oförglömlig resa
Maria Ahlström
______________________________________________________________
Vilken fantastisk resa -Peking de Luxe med SPF, vilka otroliga upplevelser vi fick!
Jag är verkligen imponerad av vår kinaresa. Allting var perfekt, Guiden - Helena Ma - var fantastisk, rolig, informativ och en synnerligen kompetent organisatör och ledare. Hotell, mat, transporter, program, man kunde inte önska sig bättre. Tack för en oförglömlig resa till ett fantastiskt pris!
Inger Petersen-Smith
______________________________________________________________
Hej!
________________________________________________________
RESEBERÄTTELSER 2009
Haft en "toppenvecka" med jättetrevliga vänner, på resan Peking en Vecka. Mycket shopping som avslutades med "rumflum" på kvällarna. Nästa resa började planeras redan på hemvägen. Alla mycket nöjda!! Tack för denna gång.
Önskar dig och hela LOTUS-gänget en riktigt GOD JUL.
Maggan Jansson
Stockholm
______________________________________________________________
Hej
Jag var med min dotter och min man, som kom till Peking från sitt jobb i Sibirien, med på resan till Peking den 2.10.2009.
Jag fyllde i utvärdering, men är osäker om ni fick den. Tryckte på "spara", men inget meddelande kom.
Det vore synd om ni inte skulle få veta att vi tyckte resan var helt underbar! Jag ringde ju flera gånger innan resan till er för min man skulle komma en dag tidigare än vi till Peking.
Flera i vår resegrupp ringde och vill att vi gör om RESAN nästa år. Men ni har säkert andra trevliga resmål i programmet.
Rekommenderar er resebyrå till alla mina bekanta.
Tack så mycket

______________________________________________________________
Tack för en fantastisk resa. Vi är mer än nöjda. Vår guide Zhang, Heming var helt fantastisk han ställde upp till 110 procent. Vi har rest en hel del och har haft bra guider men ingen som Heming, han var inte bara kunnig utan också mycket trevlig.
Med vänlig hälsning Ann-Britt och Arne Hansson
Stora Kinaresan SAS den 25 oktober 2009

______________________________________________________________
Hej!
Mia Ermo-Döl & Kerstin Edberg
Klassiska Kina 13/11-24/11-09
______________________________________________________________
Hej!
Vi vill bara tacka Er för den fantastiska resa Indien Pärlor den 29 okt-09. Vi är jättenöjda med den och med reseledaren Stina.
Tyvärr fick vi inte se Tigern.
Så det kommer nog att bli en till resa dit.
Familjen Radholm
______________________________________________________________
Vi deltog i resan Kejserliga Kina 13-21 sept. och vill tacka för en väl planerad resa. Allt gick väloljat och perfekt. Dessutom måste vi framhålla att Henrik visade sej vara en i alla avseenden perfekt guide.
Med vänlig hälsning.
Lars, 71 år, och Marianne Ahl, 69 år, Falun Annika Ahl, 37 år
London
______________________________________________________________
Ni hao!
Da er vi kommet hjem etter en velykket tur til Kina. Turen i år, Kinas perler, og Beijing de luxe ifjor utfylte hverandre. Vi fikk med oss severdigheter ifjor som vi ikke ville vært foruten, som blant annet Trommetårnet, sykkeltransport i hutongene, lunsj hos familie, Minggravene m.m. Været i Bejing var varmt og deilig og kirsebærtrærne blomstret nydelig ved Sommerpalasset. I år fikk vi med oss hele parken ved det Himmelens tempel og folkelivet der. Fabrikkbesøk til loisonnefabrikken kunne vært utelatt. Det opplevdes frustrerende å dra derfra til Friendship Store og finne at de hadde de samme varene vesentlig mye billigere i butikken. Som turister greier ikke vi å se at det er forskjell på kvaliteten på de små souvernirene vi kjøper. Hangzhou regnet litt bort og vi skulle gjerne ha ruslet der i godvær. Båttur i Suzhou og vandring der og i Tongli ble høydepunkter på turen. Oppholdet i Shanghai ble litt amputert pga alt veiarbeidet og det kunne kanskje under hele turen vært litt mer tydelighet i dagsprogrammet. Middagen i Shanghai var skuffende. Vi ble kjørt til en restaurant på andre siden av byen der det var resaurant i 1. etg. Vi fikk spise på et nakent hvitt kontor med nedtrukne persienner og rullegardiner. Maten var grei nok, men omgivelsene har også litt å si for et hyggelig måltid. Deretter buss tilbake til hotellet uten at vi fikk se så veldig mye til shimrande Shanghai. Selv om oppholdet i Shanghai ikke svarte til forventningene, har vi hatt en kjempefin ferietur til Kina. Det frister å reise tilbake og vi ser fram til ny katalog. Det kan nok hende vi tar kontakt hvis vi senere ønsker en spesielt tilrettelagt tur.
Med vennlig hilsen Reidun, 54 år
Trondheim
______________________________________________________________
Hej!
Vi vill bara berätta att resan till Kina var fantastiskt. Vi har upplevt mycket under våra dagar och framförallt vill vi framföra vilken tillgång ni har i guiden Hans. Honom måste ni vara rädda om. En oslagbar resa och guidning.
Hälsningar
Rolf Magnerfeldt 65 år och Birgitta Wretmo, 60 år
Göteborg
______________________________________________________________
Hej
Vi är nyligen hemkomna från en resa som kallas Peking de Luxe och vi vill bara tala om att resan har varit otroligt bra! Mycket bra program på dagarna och så otroligt intressanta saker att se och uppleva. Men vi vill i första hand berömma den guide vi hade under dagarna 2/3 - 9/3. En helt otroligt härlig kille som är mycket kunnig på området och har en massa humor. Han berättade enkelt så man helt förstod och hängde med i de olika historierna och sen att han ofta jämförde med Sverige gjorde att det blev många glada skratt. Vi är helt överens om att det är hans förtjänst att resan blev så otroligt rolig och minnesvärd. Hans namn är Magnus Carlsson och vi hoppas att ni är rädda om honom, han är guld värd. Vi berömde honom på utvärderingsblanketten men jag hoppas att även ni vidarebefordrar detta beröm.
Mvh
Ulf Andersson, 50 år och Carita Burman, 44 år. Fredrik, 22 år och Mikael Andersson, 19 år
Hudiksvall.
Hej Lotus Travel!
Vi kom hem igår. Vi kan sammanfatta resan i ett ord - fantastisk - det är en av de bästa resor vi gjort !!!!!!! Mycket eran guides förtjänst - Gustaf -, en otroligt väl genomförd guidning, väl avvägd mellan kultur/nöje/shopping. Intressant information om historia, kultur, dagligt liv, mat - ja kort sagt allt - utan att det blev långtråkigt eller upprepades. Alltid trevlig och tjänstvillig. Heder åt honom - ge honom en bonus eller löneförhöjning, det är han väl värd. Vi är nöjda med allt, hotell, mat sevärdheter, kommunikationer, service (både i Kina och i Sverige) - så nöjda att vi imorgon, lördag, tänkte titta in på Kungsgatan och boka en resa för nästa år!!!!
Hälsningar och tack Anders Hellström, Uppsala
Hej!
Det var en helt fantastisk resa; jag är mycket nöjd med allt! Ett stort tack till dig och övriga inblandade på Lotus Travel för en välordnad resa. En extra eloge måste jag ge er guide Megan som har tagit hand om oss på ett fantastiskt sätt. Var rädda om henne, en sådan rekrytering gör ni inte om i första taget! Hon är oerhört proffsig och har verkligen gett ordet service-mainded ett utseende! Lycka till med att ordna fler Kina-resor!
Bästa hälsningar
Inga-Lill Svanholm, 42 år
Ljungby
Hej
Min fru o jag nyss hemkommen från en 13-dagars resa i Kina. Peking-Tibet med tåg. Det var en upplevelse som man sent skall glömma. Först Peking några dagar, o sen den spännande tågresan mot Lhasa. Trevliga medresenärer och en duktig färdledare, Magnus Karlsson, han var jätteduktig, mycket att berätta och han var omtänksam om oss hela tiden, kollade oss hela tiden så att vi klarade att hänga med trots den höga höjden.
Tack för en trevlig resa
Gull Widskog, 62 år och Jan Oscarsson, 65 år
Uddevalla
Tack Lotus Travel och personalen i Stockholm
Jag vill bara skriva och tacka för en förnämlig service och ett mycket trevligt bemötande från personalen inför min och min frus resa "Peking de Luxe" den 10 juli-17 juli 2009. Resan var trevligt upplagd i lagom tempo. Jag har varit i Kina fyra gånger förut genom mitt arbete (Uddevalla Gymnasieskola) i Kunming och mött många guider i olika sammanhang men ingen så trevlig och kunnig som Hans. Kina kommer jag att besöka flera gånger till och åker jag privat kommer jag att alltid anlita Lotus Travel.
Med bästa hälsningar
Anders Lundqvist, 59 år
Uddevalla
Hej till alla er på Lotus Travel
Jag och min far är just hemkomna från vår resa genom Kina och dess guldkorn. Vi ville bara skriva att vi är mycket nöjda och vår resa var perfekt från början till slut. Vår grupp bestod enbart av 7 resenärer, så vi förstår att de omöjligt kan ha blivit så mycket pengar över till er vid resans slut. Men all heder ska ni ha för att ni ändå genomförde den och vi lovar att fortsätta sprida, rekommendera och bättra på ert redan goda rykte… Vår guide Gustav är en toppen guide, som både satt inne med mycket lärorikt och intressant information om Kinas historia men som också bjöd på sej själv så vi lärde känna honom under resans gång. Han fanns alltid på plats när problem uppstod och ordnade och fixade med mycket god planering från början till slut! Så tack än en gång, och oavsett vem som läser detta så ska ni vara stolta över den arbetsplats ni idag arbetar på!
Vänliga hälsningar
Robert Henriksen, 31 år, Stavern, Norge
Jan Henriksen, 59 år, Stenkullen
Vill bara sända en hälsning och stort tack för väldigt trevliga o snabba svar på mina frågor innan vår Vietnamresa. Nu är vi hemkomna igen och kan än en gång konstatera att Lotus Travel håller en mycket hög standard och att resan var mycket väl fungerande (precis som tidigare). Dessutom vill jag poängtera att reseledaren (Magnus Carlsson) var rena fyndet!! Kunnig, engagerad och dessutom väldigt rolig. Jag vet att han frilansar men jag föreslår att ni är rädda om honom!! Så än en gång tack - Vietnam var en speciell upplevelse och vi ser redan fram mot kommande Lotus resor.
Hälsningar o hej
Lena Grennard
Jönköping
Vi har precis kommit tillbaka från vår resa "Peking med DN-kortet" och är otroligt nöjda. Allt har fungerat kanonbra! Resans absoluta höjdpunkt var tredagars-paketet som vi kompletterade med. Vår guide, Abraham Hu, var helt fenomenal. Mkt bra engelska, kunnig och verkligen mån om vårt bästa. Ta vara på honom, han är i särklass den bästa guide jag träffat på under alla resor. Kina i sig gav mersmak, varför vi hoppas kunna åka dit igen någon gång i framtiden. Då återkommer vi säkerligen till Lotus Travel igen.
Bästa hälsningar
Björn, 36 år & Emma, 25 år
Uppsala
Vil bare takke Lotus Travel for en begivenhetsrik tur til Kina og Tibet. Opplegget var fint på alle måter, til tross for at to fulle dager på et overfyllt tog var i meste laget. En ide vil være å forberede nye reisende på å ta med seg såpe og håndkle (tvål på svensk?) til togturen., bekvemmelighetene der var jo begrenset. Ellers var turens strålende pluss vår skjønne guide Magnus Carlsson. Jeg kan ikke nok få rost ham. Mye kunnskap om alt, som han formidlet med stor sjarm, vennlig og hjelpsom, alltid godt humør, og ikke minst med masse humor. Han må dere holde godt på! Han var storartet. Dessverre ble jeg høydesyk, og jeg var ikke alene. Måtte få oksygen i Lahsa. Tok ikke sjansen på nye 5000 meter på vei til Shigatse og Gyantse, så jeg ble igjen i Lahsa og hadde to fine dager for meg selv, jeg ble fort bra igjen, men gikk selvfølgelig glipp av noe. Alt i alt var turen bra. Så takk.
Vennlig hilsen Bente Børsum
Oslo
Vi är nu tillbaka från vår kinaresa och ville bara tacka för det finfina arrangemanget. Vi hade en fantastisk semester och kommer verkligen rekommendera er till andra. Det var välorganiserat och intressant. Guiderna Richard och Kiwi i Xian respektive Beijing var verkligen superduktiga. Vår guide i Beijing hjälpte oss dessutom med mycket extra som hon inte hade behövt, på sin egen fritid, och hade dessutom expertkunskap inom kinesisk traditionell medicin vilket var väldigt kul att höra om. Stor eloge till denna tjej. Än en gång stort tack och ha en fortsatt härlig sommar
Ulrika, 25 år och Mary Bergenkras
Stockholm
Hej alla på Lotus Travel
Stora Kinaresan 21/6-5/7. Vi har åkt denna fantastiska resa genom Kina och vi vill bara tacka och berätta att vi är jättenöjda med resan. Vi har fått se och uppleva en massa saker och platser. Det var ett mycket bra upplägg på resan. Guiden Hans är duktig, kunnig, ordningssam och har humor. Han gjorde ett toppenjobb. Han får betyg MVG. Tack ännu en gång. Ska rekommendera er till andra ressugna personer. Tack ännu en gång. Tänker ofta på vad vi upplevde i Kina. Sitter ibland och kollar på bilderna och drömmer oss tillbaka. Kommer säkert boka hos er igen. Hälsa Hans.
Hälsningar Annika Andersson, 40 år och Thomas Olsson, 54 år
Halmstad
Hej!
Nu har vi kommit tillbaka från Tokyo och Peking. Väldigt lyckad resa! Peking blev helt kanon tack vare er på Lotus. Guiden Kathy passade oss som handen i handsken - helt perfekt !
Dessutom måste jag säga att det var väldigt prisvärt. Vi fick faktiskt mycket för pengarna, det är ju inte ofta man kan säga så. Så er på Lotus kommer jag rekommendera!
Med vänliga hälsningar Per Brohammer
Göteborg
Vi gjorde en skräddarsydd resa till Indien och valde Lotus som arrangör för att vi hade upplevt en resa med dem till Kina som vi tyckte var mycket välgjord. Vi har besökt Indien tidigare men ville se en del nya platser och återvända till några tidigare besökta. Vi blev mycket nöjda och vi fick uppleva många olika miljöer. Allt från tågstationen utanför Agra med råttor, Agras gamla kvarter, likbränning, Old Delis basarer, Kerelas gröna backwater, Kochis kryddor, Mumbais lyxhotel och Tai Mahals ädelstenar. De flesta man möter är mycket trevliga och hjälpsamma. Man känner sig inte orolig även om det är mängder med okända människor runt en. Maten är bra och man blir inte sjuk så länge man håller sig till Indisk mat och undviker det som inte är kokt.








